Stoły warsztatowe

Idealny stół warsztatowy, czyli jaki?

Stół stanowi nieodłączny element wyposażenia każdego warsztatu – czy to profesjonalnego czy należącego do majsterkowicza – amatora. W tego typu pomieszczeniu nie sprawdzą się specjalne meble domowe, które nie są przystosowane do utrzymywania dużych ciężarów i nie posiadają stosownej wysokości. Niezbędne będzie zaopatrzenie się w odpowiednio dobrany stół warsztatowy.

Tego typu mebel należy dopasować do powierzchni, którą dysponujemy. Najbardziej praktyczne rozwiązanie to umieszczenie go pod ścianą, na której zawiesimy szafki czy uchwyty na narzędzia. Długość stołu warsztatowego jest kwestią indywidualną. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku szerokości, która nie powinna być mniejsza niż 60 centymetrów. Jeżeli wahamy się czy wybrać stół wąski i długi czy nieco krótszy i szeroki, zdecydujmy się na drugie z rozwiązań. Tego typu mebel dobrze sprawdzi się u osób, które na co dzień pracują z dużymi przedmiotami – znacznie łatwiej będzie je wówczas obracać i pracować nad nimi z różnych stron.

Nie bez znaczenia jest także optymalna wysokość stołu warsztatowego. Powinien on umożliwiać w pełni komfortowe wykonywanie wszelkiego rodzaju prac w pozycji stojącej. Parametr ten należy dopasować do wzrostu osób, które będą z niego korzystały. Nie bez znaczenia jest tuta także długość rąk. Jednym osobom wygodnie będzie się pracowało przy stole o wysokości 90 centymetrów, innym – przy meblu wysokim na 120 centymetrów.

Stół warsztatowy powinien być zarówno wygodny, jak i wytrzymały. Do tego celu najczęściej stosuje się metal w połączeniu z drewnem (z drugiego z tworzyw produkuje się blaty). Tego typu połączenie gwarantuje sporą wytrzymałość mebla. Metalowe stoły powinny być wykonane ze stosunkowo grubych profili (od 2 milimetrów w górę). W zastosowaniach motoryzacyjnych nie najlepiej sprawdzą się blaty drewniane. Dobrą alternatywę stanowić będą tu meble, gdzie element ten został pokryty gumą ryflowaną, dzięki której znajdujące się na stole przedmioty nie będą się przesuwały. Do pracy z elementami brudzącymi, lecz niekoniecznie ostrymi warto wybrać metalowy blat, który jest łatwy do utrzymania w czystości.

Stół warsztatowy posiadać może szereg dodatkowych elementów w pozytywny sposób wpływających na jego funkcjonalność. Zalicza się do nich między innymi szuflady umożliwiające wygodne przechowywanie używanych każdego dnia sprzętów oraz akcesoriów. Niezwykle użyteczne są także modele wyposażone w specjalną ściankę do przyczepiania narzędzi.

Najlepszą ofertę na znajdziecie Państwo na stronie: Stoły warsztatowe Log-System